Ukratko
• Oko 80 odsto preduzeća očekuje da će IT uređaji biti više korišćeni tokom naredne godine.
• Istovremeno, broj administrativnih pozicija se smanjuje i radna okruženja postaju sve fleksibilnija.
Dok je u proteklih nekoliko godina konsolidacija bila ime igre, sada možemo videti jasan trend povećanja broja IT uređaja u kompanijama. Pored tradicionalnih računara, sve više zaposlenih koristi mobilne uređaje kao što su noutbukovi, smart telefoni i tablet uređaji.
Broj IT uređaja u korporacijama konstantno raste. U isto vreme, IT odeljenja bivaju unapređena administratorima koji uz svakodnevne dužnosti upravljaju i brojnim projektima. Kombinovanjem menadžmenta i bezbednosnih softvera možemo sve učiniti mogućim.
Bilo da kompanija koristi politiku „Bring Your Own Device“ ili ne, zaposleni danas koriste više IT uređaja nego ikada ranije. Prema istraživanju kompanije Kaspersky Lab koje obuhvata 3300 kompanija širom sveta, skoro 80 odsto kompanija očekuje da će zaposleni koristiti više IT uređaja tokom naredne godine. Oko 44 odsto očekuju do 10 odsto više uređaja; 27 odsto očekuje rast od 10 do više od 50 odsto, a 8 odsto anketiranih kompanija očekuje ogroman porast od više od 50 odsto. Dodatnih 16 odsto kompanija očekuje da će broj njihovih uređaja ostati nepromenjen, dok samo 4 odsto pretpostavlja da će korišćenje IT uređaja biti manje tokom naredne godine. Nesumljivo, administratori shvataju da to znači više posla za njih, jer svi ovi dodatni uređaji ne samo da moraju biti pokrenuti već ih treba i priključiti korporativnim bezbednosnim strategijama.
Samo u retkim slučajevima se dešava da dodavanje IT uređaja znači uspostavljanje više radnih stanica. U većini slučajeva, uređaji koji su korišćeni jesu laptopovi, tableti ili smart telefoni. Pošto se oni mogu koristiti ne samo na stolovima zaposlenih, već i na putu, u prostorijama klijenata i kod kuće, oni postavljaju dodatne zahteve kada je u pitanju IT sigurnost. U slučaju da nešto krene naopako, administratori često moraju da obezbede pomoć na daljinu. Samo mali procenat uređaja za koje su administratori odgovorni nalaze se zapravo unutar kompanije. Ostatak može biti razbacan po čitavom svetu. Pre nekoliko godina, samo su se globalne kompanije sa više filijala u različitim zemljama suočavale sa ovim problemima. Danas su, međutim, čak i mala i srednja preduzeća, i to možda u najvećoj meri, pogođena njima.
Iako preduzeća koja pripadaju toj kategoriji, što je prilično uobičajeno, smatraju da su rešenja koja nude menadžeri velikih kompanija previše složena, ne bi trebalo da dozvole da im izmakne kontrola nad njihovim uređajima. Situaciju dodatno komplikuje činjenica da samo mali broj kompanija povećava svoje IT budžete. Gledajući razvoj ljudskih resursa za IT administratore vidimo da rezovi bivaju pravljeni na više polja.
Dok je u 2011. godini 24 odsto preduzeća obuhvaćenih istraživanjem kompanije Kaspersky Lab zapošljavalo 250 (ili više) IT radnika, u 2012. ova cifra iznosi samo 15 odsto. Ovakva konsolidacija utiče na kompanije svih veličina, što zanči da sve manji i manji broj zaposlenih mora da učini da sve veći broji IT urađaja radi glatko i sigurno. Kako bi sprečili da se ova situacija pretvori u pravu katastrofu za kompanije, IT administratori moraju da budu produktivniji.
Pojam „system management” ima tendenciju da zaplaši administratore, jer mnogi pretpostavljaju da se odnosi na kompleksne i pretrpane softvere za velika preduzeća. Međutim, to ne mora uvek da bude tačno. Savršeno rešenje za mala i srednja preduzeća kombinuje menadžment uređaja i najnovije tehnologije u polju sigurnosti a odlikuje ga jedinstveni interfejs kako bi omogućio menadžment radnih stanica, laptopova i smart telefona. To je rešenje koje omogućava administratorima da podese sigurnosne konfiguracije uređaja direktno sa ovog interfejsa, kada primenjuju pečeve ili proveravaju obaveštenja o štetnim softverima. Takav softver bi trebao da pruži podršku administratorima obezbeđujući automatizaciju i šablone.