Intel Labs otvara vrata budućnosti

Tehnologija i inovacije kreiraju bolje sutra na događaju Research@Intel (istraživanja kompanije Intel)

 

SAN FRANCISKO, 26. jun 2013 – Automobilski farovi koji štite, ekrani koji omogućavaju fotografijama da ispričaju doživljaje na jedinstven način, personalizovano šoping iskustvo. Ovo su samo neke od inovacija koje je predstavila kompanija Intel  na svom 11. godišnjem događaju Research@Intel, izložbi najinovativnijih istraživanja. Tehnološki direktor kompanije Intel, Džastin Retner otvorio je današnji događaj ističući 20 neverovatnih istraživačkih projekata koji će biti predstavljeni u okviru izložbe.

 

Dopunjujući svoje snažne i raznolike istraživačke napore, pre dve godine laboratorije Intel Labs počele su da primenjuju jedinstven model direktne saradnje sa vodećim akademskim istraživačima na svetu, stvarajući globalnu mrežu sastavljenu od sedam Intelovih naučnih i tehnoloških centara (ISTCs) i šest Intelovih kolaborativnih istraživačkih instituta (ICRIs). Svaki od centara je izgradio sopstvenu zajednicu istraživača kako bi ubrzao napredak u oblasti klaud, socijalnog i bezbednog računarstva. Današnji događaj predstavlja primere napretka u istraživanjima, od kojih su mnogi sprovedeni u Intelovim laboratorijama, iz mnogobrojnih oblasti, kao što su vizuelno računarstvo i context-aware računarstvo, kao i značajan napredak napravljen u oblasti kao što su veliki podaci.


„Većinu istraživanja sprovode Intelovi istraživači, ali smo oduševljeni količinom i kvalitetom istraživanja koja dolaze iz centara ISTCs i ICRIs,” izjavio je Retner. „Jednako je važno istaći da je struktura saradnje zasnovana na otvorenom IP modelu koji doprinosi ne samo kompaniji Intel i njenim istraživačima, već i tehnološkoj industriji i ljudskom društvu u celini.”

 

Demo izložba na događaju Research@Intel

Demo uređaji u okviru događaja Research@Intel raspoređeni su u četiri zone. Zone obuhvataju:

 

Obogaćivanje života: Razvoj računarskog iskustva koje pojednostavljuje, unapređuje i obogaćuje živote ljudi. Ovo istraživanje je sprovedeno kako bi pomoglo ljudima da budu shvaćeni, izražajni i slobodni. Jedno od prikazivanja, nazvano „Budi smislen”, koje koristi „Shelf Edge” tehnologiju (SET), može da pomogne u otkrivanju prisustva neke osobe u prodavnici i da omogući značajnije i personalizovanije iskustvo kupovine. Na primer, ako je automobilu potreban filter za vazduh, SET bi mogao da iskoristi servisne podatke o vozilu kako bi upozorio vlasnika da je potreban novi filter kada on uđe u radnju za auto delove. Ukoliko osoba ima alergiju na kikiriki, SET bi mogao da ga upozori o potencijalno opasnim proizvodima. Ako neka osoba planira da priprema losos za večeru, SET bi mogao da preporuči vino koje će upotpuniti obrok.

 

 

Društveni podaci: Oslobađanje moći podataka za svakoga. Kao dodatak pomeranju granica u onome što institucije mogu da urade sa podacima, Intel Labs je stavio akcenat na istraživanje razmene smislenih podataka među pojedincima. Istraživači traže načine da prilagode digitalnu infrastrukturu kako bi omogućili ljudima da se bolje kreću i rade sa digitalnim informacijama na lak i efektan način. Na predstavljanu  nazvanom „Zajednica raznolikih podataka”, istraživači Intel Labs kombinuju javne i lične podatke sa kontestualnim algoritmima kako bi identifikovali i predstavili najkorisnije informacije pojedincima. Na primer, senzori kvaliteta vazduha u okolini mogli bi da pomognu osobama da izbegnu mesta sa najvećom koncentracijom polena u vazduhu tokom sezone alergija.

 

Inteligencija na svim nivoima: Inovacije koje transformišu prazne predmete dodavanjem smisaonih mogućnosti i omogućavanjem održivog i pametnog životnog iskustva. U jednom predstavljanju, istraživači rade na lako upotrebljivim alatkama za automatizovanje kontestualnih znakova sa već postojećim senzorima, tako da se kuća ponaša korisno u skladu sa jedinstvenim potrebama porodice. Ovo predstavljanje pokazuje kako na lak način povezati Web kameru i muzički sistem kako bi radili kao kućni sigurnosni sistem i povezati Web kameru koja prima kontestualne znake od bebe u kolevci i alarm pored kreveta roditelja koji radi kao baby monitor.

 

Osnove tehnologije: Tehnički sastavni delovi  – obuhvatajući strujna kola, arhitekturu i softver – koji obezbeđuju osnovu za sve pomenute oblasti. Na primer, predstavljanje „zaštita senzornih podataka” koristi Intel hardver i softver kako bi sprečilo zlonamerne strane da pristupe ličnim podacima snimljenih kamerama, mikrofonima i GPS lokatorima ugrađenim u mobilne uređaje.

 

 

Ukoliko želite da pogledate najnovije vesti iz oblasti inovacija, posetite www.intel.com/newsroom i pridružite nam se na Facebook i Twitter.

 

 

O kompaniji Intel

Intel (NASDAQ: INTC), svetski lider u oblasti inovacija u računarskoj industriji, razvija tehnologije, proizvode i pokreće inicijative koje služe kao osnova računarskih uređaja. Dodatne informacije o kompaniji Intel dostupne su na newsroom.intel.com i blogs.intel.com.

newsmaster