09. januar 2014.
U sezoni praznika, ljudi češće izlaze i idu u kupovinu. Ovo se podjednako odnosi na onlajn kao i regularnu kupovinu u radnjama, te stoga Kaspersky Lab podseća svoje korisnike da uvek osiguraju svoje onlajn transakcije. Nažalost, internet šoping se ne završava uvek dobro po kupce. Nedavno istraživanje kompanije Kaspersky Lab-a i B2B International-a pokazalo je da skoro polovina ispitanika koji su izgubili svoj novac u lažnim onlajn transakcijama nije uspela da povrati čak ni deo celokupnog uloženog iznosa.
Iako mnogo finansijskih institucija pokazuje volju za nadoknadom novca koji je izgubljen kao posledica sajber kriminala, samo 59 odsto ispitanika je izjavilo da su im gubici u potpunosti nadomešteni. Četiri žrtve dobilo je samo parcijalnu kompenzaciju dok 27 odsto nije uopšte primilo nikakvu nadoknadu. Ovi gubici dostigli su značajne vrednosti: prosečna suma koju kradu sajberkriminalci bila je 313 američkih dolara, a 16 odsto korisnika prijavilo je gubitak veći od 1000 američkih dolara.
Situacija je otežana zbog činjenice da nisu svi korisnici u potpunosti svesni opasnosti od sajberkriminala: 16 odsto ispitanika veruje da je onlajn kriminal koji se odnosi na krađu novca retka pojava i da se neće njima desiti. Samo 22 odsto ima strah da će postati meta sajber napada. Ipak, statistika pokazuje da je 52 odsto korisnika imalo susret sa opasnostima sajber kriminala bar jednom u toku prethodne godine.
„Iako ste sigurni da će finansijska kompanija ili onlajn prodavnica refundirati novac ukraden u onlajn prevari, treba ipak biti pažljiv. Moguće je da ćete dobiti nazad sav novac – iako podaci pokazuju da se ovo dešava samo u polovini slučajeva – ali vreme i stres kroz koji prolazite nije moguće nadoknaditi. Zbog toga je važno obratiti posebnu pažnju na zaštitu poverljivih informacija, uključujući finansijske podatke”, rekla je Elena Kharchenko, direktor Consumer Product Management-a, Kaspersky Lab.
Na primer Kaspersky Total Security – multi-device 2015, pored osovnih alatki za borbu protiv sajber prevara, obuhvata i tehnologiju Safe Money za Windows OS. Ova tehnologija je razvijena specijalno za pružanje dodatne bezbednosti prilikom onlajn transakcija. Kada korisnik pristupi usluzi plaćanja ili želi da obavi kupovinu u onlajn prodavnici, SafeMoney potvrđuje verodostojnost sertifikata za dati website u cloud bazi podataka i osigurava informacije unete putem virtualne tastature protiv potencijalnog praćenja onih koji kradu šifre prilikom korišćenja tastature i logovanja.
O kompaniji Kaspersky Lab
Kaspersky Lab je najveći svetski privatni prodavac bezbednosnih rešenja za krajnje korisnike. Kompanija je rangirana među četiri najbolja svetska proizvođača bezbedonosnih rešenja za krajnje korisnike*. Tokom svoje sedamnaestogodišnje istorije kompanija Kaspersky Lab je ostala inovator u oblasti IT bezbednosti i pruža efektivna digitalna bezbednosna rešenja za potrošače, mala i srednja preduzeća i velike kompanije. Holding kompanija Kaspersky Lab registrovana je u Ujedinjenom Kraljevstvu i trenutno posluje u skoro 200 zemalja i teritorija širom sveta, pružajući zaštitu za više od 300 miliona korisnika širom sveta. Saznajte više na veb sajtu: www.kaspersky.com.
* Kompanija je bila četvrta na rang listi IDC rating Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor, 2013. Rangiranje je objavljeno u izveštaju IDC „Worldwide Endpoint Security 2014–2018 Forecast i 2013 Vendor Shares (IDC #250210, August 2014). Izveštaj je obuhvatao prodavce softvera prema zaradama od prodaja bezbednosnih rešenja za endpoint uređaje u 2013.