Na dan obeležavanja sigurnijeg interneta kompanija Microsoft ukazuje korisnicima širom sveta da praktikovanjem principa kulture ponašanja čine internet bezbednijim mestom za komunikaciju i online interakciju.
Novo globalno istraživanje koje je Microsoft sproveo, kao jedan od osnovnih zaključaka iznosi da su korisnici bitno zabrinuti zbog načina na koji se interakcije odvijaju na internetu i da veruju da će se rizici istih povećavati u budućnosti. Pored apela da se primenjuje međusobno poštovanje u online interakcijama, Microsoft je formirao i Indeks kulture ponašanja na internetu – novo merilo bezbednosti korisnika interneta i njihove izloženosti riziku.
Rezultati istraživanja pokazuju da je među pet najčešćih online rizika: neželjeni kontakt, zlobno tretiranje, trolovanje, primanje neželjenih poruka seksualnog sadržaja, i online maltretiranje. Dva od tri ispitanika su prijavila da su bili žrtve bar jednog od navedenih rizika online interakcija, a taj procenat je narastao na 78% kada su učesnici pored ličnih, navodili i iskustva svojih prijatelja ili članova porodice. Ono što takođe zabrinjava je i procenat ispitanika, čak 62%, koji nisu sigurni ili nisu znali kome treba da se obrate za pomoć u slučaju da se susretnu sa online rizicima.
U želji da se međusobno poštovanje i razumevanje postave kao standardi online komuniciranja, na Dan sigurnijeg interneta Microsoft je pokrenuo Izazov kulture ponašanja na internetu.
Za više informacija o rizicima interakcija na internetu, kao i o načinu na koji ih možete sprečiti i izbeći, pogledajte blog post, Žaklin Bušer, glavnog oficira za online bezbednost u Microsoftu.
***
O Microsoftu
Osnovana 1975. godine, kompanija Microsoft (Nasdaq “MSFT”) je svetski lider u pružanju računarskih tehnologija uključujući softver, usluge i rešenja koja korisnicima i kompanijama pomažu da ostvare svoj puni potencijal. Microsoft se odnosi na Microsoft Corp. i njene podružnice, uključujući Microsoft Mobile Oy, koja razvija, proizvodi i distribuira Lumia, Asha i Nokia X mobilne telefone i druge uređaje. Microsoft u Srbiji počeo je sa radom 2002. godine. Te godine su predstavnici Vlade Republike Srbije potpisali sporazum o strateškoj saradnji u oblasti IT-ja sa Bilom Gejtsom. Od svog osnivanja do danas, Microsoft u Srbiji ostvario je zavidne rezultate, definišući tako značajne pomake u razvoju lokalnog IT tržišta. Svesni da je smanjenje stope piraterije jedan od preduslova ulaska Srbije u Evropsku Uniju, lokalna kancelarija posvetila se kontinuiranom radu na legalizaciji softvera u Srbiji i borbi protiv piraterije. U septembru 2005. godine, Microsoft je otvorio razvojni centar u Beogradu (Microsoft Development Center Serbia – MDCS). Otvoren kao četvrti razvojni centar Microsoft-a u svetu, MDCS tim danas čini više od 200 perspektivnih, mladih ljudi, vrhunskih stručnjaka iz oblasti kompjuterskih nauka i primenjene matematike. Prosečna starost tima je ispod 30 godina. Zahvaljujući kompaniji Microsoft, svi oni su ostali u Srbiji. MDCS nastao je sa idejom da, angažovanjem talenata iz Srbije i regiona, uzme aktivno učešće i doprinese razvoju novih Microsoft tehnologija.
Svaki član MDCS tima svojim idejama i posvećenošću utiče na veliki broj ljudi, menjajući njihov pogled na svet i olakšavajući njihov svakodnevni život. Svi Microsoft projekti razvijeni u Srbiji su priznati od strane kompanije Microsoft i miliona korisnika na globalnom nivou, što dodatno promoviše Srbiju i ucrtava je kao stratešku tačku na tehnološkoj mapi sveta.
Napomena urednicima: Za više informacija i vesti o kompaniji Microsoft, posetite Microsoft News Centar na: http://www.microsoft.com/news ili www.microsoft.rs
Microsoft kontakt osoba: Darko Bogojević, Communications and Philanthropies Lead for Serbia and Montenegro|
Izvor: Microsoft